KONST / Oljemålningar / Oljemålning 15889257
nr 1588 9257
Alfred Hedlund
(1884-1930), Sverige
Oljemålning, Kvarnen, Waldemarsudde. Signerad. Olja på pannå, 21x30 cm, yttermått inklusive ram: 26x35 cm
Alfred Hedlund, svensk målare född 1884, död 1930.
Utrop:
600 kr
Såld:
300 kr
måndag 18 december 2023
kl 19:51:34
18/12 19:45:15
Waldemarsudde
Prins Eugen ritade den åttakantiga Waldemarsuddekrukan 1915 och den var ursprungligen tänkt till Eugens hem på Waldemarsudde och som present till vänner, men blev senare en populär produkt.